Bu sayfayı paylaş

Ankara'da Boşnak lezzeti: Mama's BojniakAnkara'da Boşnak lezzetlerini bulabileceğiniz bir mekan açıldı: Mama's Bojniak Börek!

Hoşdere Caddesi'nden geçerken mutlaka dikkatinizi çekecek bir yer Mama's Bojniak Börek. Bu küçük mekan, sıcak ve içten tasarımıyla; gerek ışıklandırması, gerek cıvıl cıvıl süslemeleriyle, uzaktan gördüğünüzde bile sizi içeriye davet ediyor. Yeni tatlar denemekten keyif alıyorsanız, içeri girdiğiniz anda burnunuza gelen nefis kek ve börek kokuları ile doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.Bu butik börekçiyi severseniz, sahibi Elif Leah Ufacık'la da tanışmanızı ve sohbet etmenizi öneririz. Almanya'da doğup Ankara'da büyüyen Elif Hanım, anne tarafından Boşnak ve Amerikan vatandaşı. Kendisi de yıllarca yurt dışında yaşamış ve O’nun bu farklı kültürlerle iç içe oluşu, mekanındaki ürünlerin çeşitliliğine ve lezzetine de yansımış.

Aslında mimar olan Elif Hanım, yıllarca hem yurt dışında, hem Türkiye'de mesleğini yapmış ve en sonunda bu ufak, butik ve samimi börekçiyi açmaya karar verdiğinde, çizimini bile yapmadan, sadece ölçerek yapmış. İçeri girdiğiniz andan itibaren gözünüze birçok farklı, şirin eşya çarpıyor ve bu eşyaların çoğu Elif Hanım'ın kendi seçimi.Mama's Bojniak Börek’teki sıcak, samimi ortamı bozmamak için internet bağlatmamış Elif Hanım. Burasının insanların internette kaybolup, işleriyle uğraşacağı bir yer olmadığını söylüyor ve gelen müşterilerinin mekanın atmosferini hissedip lezzetli ürünlerinin tadına bakmasını istiyor. Hak vermedik değil; mekan o kadar samimi ve doğal bir atmosfere sahip ki siz zaten kendinizi müşteri gibi hissetmiyorsunuz, kendi evinizdeymiş gibi keyifle o muhteşem tatları deniyorsunuz.Kendi eviniz demişken, Mama's Bojniak'taki ürünlerin hepsinin ev yapımı olduğunu da belirtmezsek olmaz. Böreklerin hepsi el açması ve anne eli değdiği de aşikâr. 36 farklı ustayla görüşen Elif Hanım, hepsiyle ayrı ayrı börek denedikten sonra, sadece ikisiyle çalışmaya karar vermiş. Biri Arnavut, biri Boşnak olan bu ustaları sizin damak zevkiniz için özenle seçmiş ve ekibini o kadar benimsemiş ki Elif Hanım, onlara ekip demek yerine aile ve dostlarım diye hitap ediyor. Bunun yanı sıra Elif Hanım orijinal olan her ürünü raflarına kabul ediyor. Onun için asıl önemli olan, müşterilerine daha önce hiç denemedikleri ya da Ankara'da başka yerde bulamayacakları lezzetler sunmak. Hatta Mama's Bojniak'ta içeceğiniz kahveler bile Elif Hanım'ın annesinin bavulunda California ve New York'tan özel olarak geliyor.Mama's Bojniak Lezzetleri

Neredeyse açılalı 2 ay olsa da, Elif Hanım Mama's Bojniak'ın resmi açılışını yapmadan önce hem menüyü hazırlamak, hem de acemiliğini atmak için kendine biraz zaman vermiş. Bu nedenle menüsünü gelen müşterilerin taleplerine göre hazırlamış; en çok tercih edilen ürünleri koymaya özen göstermiş.Balkabaklı tatlı börek ve pırasalı börek en çok tercih edilen ürünlerinin başında geliyor. En çok tercih edilenler hemen her zaman çıksa da, Elif Hanım her gün değişik çeşitler de sunuyor, menüsünü günlük olarak değiştiriyor. Bu lezzetlerin yanı sıra Elif Hanım'ın kendi tarifi olan acıbademli keki ve chia tohumlu kurabiyesini de kaçırmamanızı öneririz. Tarçınlı, kuş üzümlü zeytinyağlı yaprak sarmasının lezzeti de ayrı güzel. Kiloluk siparişlerle, 3 kilonun üzerinde 3 gün önceden sipariş ettiğiniz sürece, bu lezzetleri kapınızda bulabilirsiniz; ama bu tatları bu sıcak mekanda denemenin çok daha keyifli olduğunu belirtmeliyiz.İstanbul'da neredeyse her semtte bir Boşnak börekçisi bulunduğunu söyleyen Elif Hanım, Ankara'da böyle bir yer olmadığı ve hatta burada bu lezzetler pek de bilinmediği için, bu minik börekçisini Ankara'da açmaya karar vermiş. Ticari amaçları ikinci plana atarak müşterilerini ve ürettiği lezzetli ürünlerini odak noktası yapmış. Bir kez gelen bir müşterinin, beğenip tekrar tekrar gelmesi O’nu çok mutlu ediyor.

Elif Hanım, zaman zaman Bosna-Hersek Büyükelçisi'ni de konuk ediyor. Mekanın açıldığı ilk zamanlarda acemi olduğunu ve bazen börekleri yetmediği için çok utandığını söylüyor. Biz ise Mama's Bojniak'ın bütün acemilikleri geride bırakıp kısa zamanda enfes tatları olan bir mekana dönüştüğünü söyleyebiliriz. Herkesin damak zevkine uygun bir şeyler bulabileceği, ayrıca sebzelerden pek hoşlanmayan miniklerin de bu sebzeli yöresel böreklerle sebze yemeye alışacağı bir yer olmuş Mama's Bojniak. Eğer siz de Boşnak lezzetlerini tatmak isterseniz, bu mekana gitmenizi; yoğurt ve baharatlarla yapılan geleneksel börek sunumu da görmenizi öneririz.

restoranlar, lokantalar, börekçi, boşnak börekçisi

Mama's Bojniak nerede?

Hoşdere Caddesi No: 61/C Ayrancı-Çankaya ANKARA

Tel. 0312 428 2848


Hazal Engin / Bilkent Üni. İnsani Bil. ve Ed. Fak. Amerikan Kül. ve Ed. Böl. Öğr.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.