Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Bir Eskici DükkanıHamamönü’ndeki Hacettepe Ticaret’te eski plaklar, eşyalar, antikalar alınıp satılıyor; görmenizi öneririz.

Son Hamamönü gezimizde, eski bir Ankara evinin bahçesi dikkatimizi çekti. Hem restorasyon olarak farklıydı, hem de bahçedekiler.

Hamamönü’nde tek elden çıkmış izlenimi veren evler birbirine o kadar çok benziyor ki, biraz farklı olanlar hemen dikkat çekiyor. Hacettepe Eskici Dükkanı’nın bulunduğu ev de o örneklerden.


Hacettepe Eskici Dükkanı: Eski plak, kaset, pikap, teknik servis, antika

Bu “eski” dükkanının sahibi Mehmet Ali Kapıkaya ile tanıştık. Ev, büyük dedesinden kalmış. Üst katın bir bölümü önce kafeymiş. Eskileri ve antikaları önceleri teşhir malzemesi olarak kullanmışlar. İlgi fazla olunca da tamamen eski ve antika alım satımına dönmüşler.


Mehmet Ali Kapıkaya’nın dedeleri de “eski ve antika eşya” üzerine çalışmış. Mehmet Ali Bey 10 yıldır işi ağırlıklı olarak “eski plak, kaset, pikap, kayıt ve tamire” döndürmüş. “Kendi plak arşivimi satıyorum, bitiremedim.” dedi.

Meraklıysanız eski 45‘likler 5, long play’ler 10, çalışan pikap 100 TL’den başlıyor.


Hacettepe Eskici Dükkanı

Büyük dedenin evi 1911’de yapılmış, yani 104 yaşında. O yıllarda bölge iki parselmiş. Şimdiki dükkanın olduğu yer ve bahçenin arkası evleriymiş. Yıllar içinde yola giden alanı vesaire ile küçülmüş. Dükkanın adı semtten geliyor. Hacettepe Üniversitesi merkez yerleşkesinin tam içinde. Hamamönü’nün en güzel noktasında.


Dükkanın arka bölümünde “kuzineli” bir atölye var, tamir yapıyor. Onun da arkası ev; fakat artık kullanılmıyor.

Dükkanda yüzlerce plak, kaset ile birlikte; yaşı elli ve daha fazla olanları heyecanlandıracak pek çok eski parça mevcut. Tahta bavullar, gramofonlar, özel sayı gazeteler, dergiler, kitaplar, fotoromanlar, daktilolar, paralar, telefon cihazları, giysiler ve daha yüzlerce çeşit...


Tüm bu parçalar sadece meraklıları için değil, “dönem filmi” yapanlar için de çok önemli. Örneğin 1970‘leri anlatan bir belgesel ya da konusu 1970‘lerde geçen bir film, bir dizi film için ev eşyasından giysiye, takıdan gazeteye tüm gereksinimler işte bu dükkanlardan bulunuyor. Bazılarının “eski” deyip attığı ya da sattığı şeyler, gereksinim duyan ya da kıymetini bilenler için bir hazine değerinde.


İşte Hacettepe Ticaret’in sattığı öyle şeyler var ki gerçekten hazine. Pek çok Ankaralıyı çocukluğuna döndürecek eski radyolar, fotoğraf ve film makineleri, dergiler, film afişleri var dükkanda. Gençlere hitap eder mi... İnternetten şarkı indiren bir kuşağın “plak teknolojisini” anlaması biraz zor gibi görünüyor.


Mehmet Ali Bey, “Eski ve antika gençlerin bilmediği bir alan.” dedi. “Dün iki arkadaş geldi, biraz baktılar dükkana, ‘Eski şeyleri mi şapıyosunuz’ deyip gittiler.” dedi.

Mehmet Ali Bey’e tüm bu parçaları nasıl bulduğunu sorduk. “Ailesinden kalanları satmak için getirenler de var, ilgilendiğimizi bilip getirenler de. Bir de bu tip eşyaları toplayanlar var, onlar getiriyor.” dedi.


Müşterilerinin kimler olduğunu sorduk; yerli de varmış, yabancı da. İlginç bir anınız var mı sorusunda ısrarcı olduk, “Meslek sırrı” dedi; bir şey söylemedi :)

Satmak istediğiniz eski ya da antika eşyalarınız varsa ya da almak isterseniz Hacettepe Ticaret’e gitmenizi tavsiye ederiz. (Not: Sadece fotoğraf çekmek için gitmeyiniz. Dükkanda fotoğraf çekimi yapılmıyor.)


Hacettepe Ticaret iletişim:

Hacettepe Mahallesi, Dutlu Sokak, No. 17 Hamamönü Ankara

Tel: 0312. 311 00 45 - 0538. 834 26 76

Facebook: Mehmet Ali Hacettepe Ticaret


Firma ve ürünleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız: Arabul Ankara / Hacettepe Eskici Dükkanı


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.