Bu sayfayı paylaş

Ankara'da, Bilkent Üniversitesi’nde okumak...Ankara'da, Bilkent'te okumak isteyenleri neler bekliyor?

Bilkent Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim; lisede, ideallerime uygun bir üniversite seçmek için epey zorlanmıştım. Tercih dönemine yaklaştığımız şu günlerde, kara vermekte zorlanan öğrencilerin bu stresli sürecine destek olmak istedim. Bu nedenle öğrencisi olduğum üniversitem hakkında kısa bir tanıtım yazısı hazırladım; çünkü ideallerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz Bilkent'te hiç de zor değil.Ankara'nın ve Türkiye'nin ilk vakıf üni. Bilkent

Kuruluş süreci ve hazırlıkları 1967 yılına dayanan Bilkent Üniversitesi, Ankara'nın ve Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesidir. 1984'te 386 öğrenci ile öğretime başlayan Bilkent, günümüzde 13.000 öğrenciye öğrenim olanağı sunuyor. Bilkent, farklı ülkelerden gelen öğretim üyeleriyle güçlü bir yapı oluşturuyor. Yabancı hocaların yanı sıra Bilkent'in akademisyen kadrosunda, İlber Ortaylı gibi kendi alanında çok güçlü ve bilgili isimler de bulunuyor. Hatta bu hocaların derslerine talep oldukça fazla, dinleyemek için ayakta derse katılmak gerekiyor. Yani sizler de akademik başarının peşindeyseniz ve güçlü bir öğretim kadrosuyla yolunuza devam etmek istiyorsanız Bilkent sizler için doğru üniversitelerden biri olabilir.

Bilkent dünyada kaçıncı sırada?

Bilkent, hem akademik kalitesi, hem de bünyesindeki öğretim üyeleri açısından Türkiye'deki ve dünyadaki önemli üniversitelerden biri. Bilkent, en önemli eğitim danışmanlığı firmalarından biri olan Quacquarelli Symonds (QS) tarafından Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında ilk 500'e girerek 2015-2016 yılında 394. olmuştur. Bu sıralamada Türkiye'deki üniversiteler arasında birinciliği elinde tutan Bilkent'i ise sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi izliyor. Ayrıca Bilkent, Times Higher Education tarafından yapılan bir başka sıralamada, Dünyanın En İyi, En Genç 150 Üniversitesi arasında yer alıyor. 2015 yılında 100 üniversite üzerinden değerlendirilen bu sıralamada 28. olan Bilkent, 2016 yılında ise 150 üniversite arasından 76. olmuştur.Bilkentli olarak deneyimlerim:

Bilkent'in en korkulan yönlerinden biri hazırlık sınavı, COPE’dir. Biraz zorlayıcı ve uzun aşamaları olan bir sınav; fakat üniversitenin eğitim dilinin İngilizce ve akademik yeterliliğin bir zorunluluk olduğu bu üniversiteye de böyle seçici bir sınav gerekiyor. Yani sizlere tavsiyem, eğer siz de Bilkentli olmak istiyorsanız yabancı dile önem vermelisiniz.

Yurtlar: İlk senemde bir yıl boyunca Bilkent yurtlarında kalan biri olarak, kampusün yeterli düzeyde her olanağı sağladığını söyleyebilirim. Ama bana göre üniversitenin en büyük eksiği yurtları. Son zamanlarda yurtlarda yer sıkıntısı olabiliyor, bunun için yurt başvurularını ciddiye almanızı ve erkenden yapmanızı öneririm. Benim yurtlarda bir diğer sorunum ise verdiğim ücretin sağlanan alana göre fazla gelmesiydi. Eğer siz de ortak kullanım alanlarından pek hoşlanmıyor ve kendize ait özel alan istiyorsanız, tek kişilik özel odaları tercih edebilir ya da benim gibi bir süre sonra eve çıkmayı düşünebilir ve üniversitenin sağladığı servislerle kolayca kampuse ulaşabilirsiniz.

Burslu-burssuz: Benim tercih dönemimde çevremdekiler Bilkent'in ortamının farklı olabileceği konusunda şüphelerini dile getiriyordu. Siz de burslu-burssuz ayrımı var mı, sıkıntı çeker miyim?" diye düşünüyorsanız, böyle bir ayrımın olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ben burslu bir öğrenci olarak burssuz öğrencilerin daha fazla emek harcadığını ve azimli olduğunu gördüm, bu da Bilken'in öğrenci kalitesini yansıtıyor bence. Çünkü bana göre bir üniversitenin başarısında öğrencilerinin payı çok büyük ve Bilkent öğrencisi bu konuda gerçekten azimli.Dersler: Üniversitenin en zorlayıcı yönü ise kesinlikle ders yükü. Eğer başarılı olmak ve iyi yerlere gelmek istiyorsanız Bilkent'te çok çalışmaya hazır olmalısınız; çünkü her daim bir sınavınız ve teslim etmeniz gereken ödevleriniz olacak. Ama kendinize düzenli bir çalışma sistemi kurarak bu yükünüzü hafifletebilirsiniz. Bence Bilkent’in kalitesi ve olanakları, bu çalışma yükünü göze almaya değer.

Bilkent'te Kampus Hayatı: Üniversitemin öğretim kalitesinin ve akademik kadrosunun yanı sıra, en iyi yönlerinden bir de yemyeşil kampusü, doğa ile iç içe ortamı. Ayrıca kampus içi trafik kuralları çok sıkı ve düzenlidir, yaya öğrencilere her açıdan ayrıcalık tanınır. Kampus içinde bir öğrencinin ihtiyaç duyabileceği her şey mevcuttur. Bu olanaklara spor salonu, eczane, 24 saat açık sağlık merkezi, yurtlar, yemekhane, market ve büfeler de dahil.

Bilkent'e Ulaşım: Çok geniş bir alanda bulunan Bilkent Üniversitesi'nin okul içi ulaşım için ücretsiz ring servisleri mevcut. Eskişehir yolu üzerinde bulunan kampuse şehir içinden gelecekler için Tunus ve Sıhhiye duraklarından ücretsiz servisler kalkıyor. Bilkent’e gelecek öğrencilere tavsiyem bu servisleri kullanmaya alışmaları; çünkü arabalı öğrenciler için okul içinde park alanı bulabilmek biraz zor.

Geleceğiniz ile ilgili hayallerinizin gerçekleşmesini dilerim.


Hazal Engin / Bilkent Üni. İBEF Öğr.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.