Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Bahçe Düzenlemeleri İçin ÖnerilerBahar geldi, bahçe işleri başladı. Çiçekçiler, yapı marketler, seralar hareketlendi. Adını bile bilmediğimiz bitkiler satışa sunuldu. Hangilerini alıp dikmeli?

Ankara ekolojisine uygun bitkisel düzenlemelerin nasıl olması gerektiğini, 23 yıldır Ankara’da birçok park ve bahçenin yapısal ve bitkisel peyzaj uygulamalarını başarıyla gerçekleştiren Tasarım İnşaat Peyzaj Ltd. Şti. Genel Müdürü, Peyzaj Mimarı Zuhal Güzel ile konuştuk. İşte önerileri:

• Dünyanın her yerinden bitki getiriliyor Ankara’ya. Para, zaman, emek harcanarak dikiliyor; umutla bekleniyor. Sonuç bazen hüsran olabiliyor. Ankara’nın ekolojik özellikleri önemli; güneş, gölge, rüzgar, toprak yapısı, su, bakım, bahçedeki diğer bitkiler önemli. Her kentin iklimi farklıdır, Ankara bahçelerindeki bitkisel düzenlemelerin de Ankara’ya özel olması gerekir.

• Bahçelerinizi yaza hazırlarken; bahar aylarında yapacağınız bakım ve düzenlemeler çok önemli olacaktır. Yapılması gerekenler uygun zamanda yapılmazsa yaz geldiğinde bahçenizdeki görüntü sizi memnun etmeyecektir. Öncelikle bahçedeki ağaç, ağaçcık ve çalılarınızı uygun ilaçlarla ilaçlayıp bitkileri hastalıklara ve böceklenmelere karşı ön korumaya almalısınız.

• Bahçenizdeki budama işlemleri için Mart sonunu beklemelisiniz. Erken dönemde yapılacak budama işleminde, yaşanacak bir don olayı bitkilerinizin zarar görmesine sebep olacaktır. Güllerinize mutlaka bahar budaması yaptırmalısınız. Kurallarına uygun ve uzman ellerle yapılacak budama işleminde, bitkileriniz görsel olarak çok güzel olacağı gibi büyümelerini de sağlıkla devam ettireceklerdir.

• Çim alanlarınızın bakımı ise ayrı bir özen isteyecektir sizden. Sert geçen kış mevsiminden sonra, çimlerinizi Mart ayı ortasında çim havalandırma aletleri ile havalandırıp Nisan ayında özel çim bakım gübresi ile besleyin. Bu konuda peyzaj mimarından yardım almanız iyi olur. Bahar gübresi çimlerinizi besler ve Ankara’nın kurak yaz aylarından çimlerinizi korur.

• Gelelim mevsimlik çiçeklere. Baharın enerjisini ve yazın coşkusunu en çok mevsimlik çiçeklerle hissederiz Ankara’da. Siz de bahar enerjisini yansıtın bahçenize. Mart ortası gibi rengarenk çuha çiçekleri ile mevsimlik menekşeler gelir ilk olarak Ankara’ya. Bahçenizin güneş gören yerlerine dikebilirsiniz bu renk cümbüşlerini; ama Nisan çiçeklerine de yer ayırın biraz bahçenizde. Kır papatyası, bodrum papatyası, begonya, petunya, sardunya gibi hepsi birbirinden güzel ve rengarenk çiçekler sizi bekleyecektir Nisan ayında. Bu çiçekler uygun yerlerine dikildiğinde ve düzenli bakımı yapıldığında Kasım ayına kadar bahçenizi şenlendirecektir. Baharda bakımı yapılan ve çiçeklendirilen bahçeniz, Ankara’nın sıcak ve kurak yaz aylarında emeğinizin karşılığını size fazlası ile geri verecektir.

• Yeni bir bahçe yapacaksanız eğer; deneyimli bir peyzaj mimarı ile çalışıp teknik destek almalı, hayalinizdeki bahçeyi önceden proje bazında görmelisiniz. Bu size bahçenizi en üst verimde ve en doğru şekilde kullanma imkanı sağlayacaktır. Bahçenizin topografik yapısı ve iklimsel özellikleri ile, bahçeye ayırdığınız bütçe bitki seçimini etkileyecektir. Peyzaj mimarı bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecek kişidir.

• Ankara’da yeni yapılacak bahçeler için; süs eriği, süs elması, huş ağacı, ıhlamur, çınar, ters dut, ters söğüt, kırmızı yapraklı akçaağaç, batı ladini, mavi ladin, sedir türleri, mavi selvi, mazı çeşitleri, güller, altın çanağı, mahonya, lavantalar, gauralar, sarmaşık hanımeli, sarmaşık güller gibi bitkiler oldukça dayanıklıdır. Ankara’da bu bitkileri güvenebileceğiniz yerlerden almak ve dikmek çok önemli. Bitkilerin iklim özellikleri çok iyi bilinip buna göre bahçenizin en uygun köşesine bir ahenk içinde dikilmelidir.

• Ankara’nın yazın kısmen daha serin ve rüzgarlı olan semtlerinden birinde ise eviniz; örneğin Seyranbağları, Kavaklıdere, Birlik, Oran, Yıldız, Gölbaşı, İncek, Dikmen, Keçiören, Etlik’te iseniz, seçeceğiniz bitkiler de soğuğa ve rüzgara biraz daha dayanıklı olmalı.

• Çevresi dağlarla ve tepelerle çevrili Ankara’nın merkezinde ise eviniz; örneğin Bahçelievler, Emek, Kolej, Cebeci, Aydınlıkevler, Ziraat, Dışkapı’da oturuyorsanız, güneşe ve sıcağa biraz daha dayanıklı bitkileri tercih etmelisiniz.

• Bahçeniz yüksek blokların ya da ağaçların gölgesinde kalıyorsa, güneş isteyen bitkilerden vazgeçin.

• Yarı gölge yerlere acem borusu, hazan dalı, gülfatma düşünebilirsiniz.

• Bahçeniz doğuya bakıyorsa sabah çiçek açan “sabah sefası, küpe” gibi bitkileri; batıya bakıyorsa akşam çiçek açan ve kırık güneş ışığını seven “ezan çiçeği, akşam sefası, ortanca” gibi bitkileri seçin.

• Kadife, zinya, karanfil, alisyum, gazanya, horoz ibiği, kedi tırnağı, begonya, cam güzeli, petunya, ateş çiçeği, papatya, yıldız ve özellikle de sardunya Ankara güneşine uyumlu çiçeklerdir. Bu çiçekler için bahçe ya da balkonlarınızda güneş alan yerleri seçin.

• Su sarfiyatının hem ekonomik, hem çevresel nedenlerle azaltılması gerekir. Bu nedenle bitkilerde damlama sulama çimlerde fiskıye şeklinde sulama tercih edilmeli ve sulamalar mutlaka akşam serinliğinde yapılmalıdır.

• Ankara’da birçok meyve ağacı da yetiştirilebilir. Elma, armut, ayva, kayısı, erik, badem, şeftali ,vişne, kiraz, ceviz rahatlıkla olur. Meyve ağaçları biraz daha farklı bir bakım ve ilgi isterler. Meyve ağaçları mutlaka bahçenin güneş alan yerine dikilmelidir.Zuhal Güzel / Peyzaj Mimarı

Tasarım İnşaat Peyzaj Ltd Şti - Genel Müdür

Arabul Ankara / Tasarım Peyzaj

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.