Bu sayfayı paylaş

Ankara’da Asansör Kazaları ve Alınacak 10 ÖnlemAsansör kazalarına karşı Ankaralıların alması gereken önlemler ile bina yöneticilerinin sorumlulukları var.

Asansör kazaları kayıt altına alınmadığından Ankara’da kaç asansör kazası oldu, bu kazaların kaçı ölüm ya da yaralanma ile sonuçlandı, açılan dava sayısı nedir, alınan önlemler ve denetimler yeterli mi bilmiyoruz.

Ankara’da asansör kazaları

Ankara’daki son asansör kazasında 1 işçi ölmüş, 3 işçi yaralanmıştı. Olayın mahvettiği insan sayısını ise bilmiyoruz... Kaç evlat babasız kaldı, kaç insan acı çekti, kaç insanın geleceği elinden alındı? İnşaatı süren17 katlı bir binanın yapımında 4 işçi 9. kattan beton zemine çakılmıştı maalesef...

İnsanların kazalarda bu kadar kolay, bu kadar çok öldüğü; iki gün sonra unutulduğu bir yerde bizim asansörlerdeki güvenliğimiz çok mu önemli zannediyoruz? Kaza ihtimali bize çok mu uzak? Ankara’da evimizin, iş takibi ya da alışveriş için gittiğimiz binaların; okulların, yurtların, hastanelerin, bankaların asansörleri çok mu emniyetli?

Bu nedenlerledir ki asansörler konusunda bizim de sorumluluğumuz, almamız gereken önlemler var.

Asansör kazalarına karşı 10 önlem:

1. Aşırı yüklenen asansör düşmez, kendini kilitler; bunun bilincinde olalım. Asansör kendini kilitlemişse fazla insan binmiştir. Fazla insan olarak binmeyelim, bindirmeyelim.

2. Düşen asansör bakımsızlıktan, ihmalden düşer. Kullanım ömrü boyunca periyodik bakım, kontrol ve onarımının yapılması gerekir. Bunu apartman-site yönetiminden talep edelim. Kontrolün “yetkili servisler” tarafından yapılmasını isteyelim. Kontrolün gerçekten yapılıp yapılmadığını takip edelim.

3. Yönetmelikteki “Bina sorumlusu tarafından, bakım sözleşmesi yapılan asansörü monte eden veya yetkili servisinin dışındaki üçüncü tarafların asansöre müdahalesine izin verilmez.” maddesine sadık kalınmasını talep edelim.

4. Ankara’da monte, onarım, bakım yapan çok fazla sayıda asansör firması var; belgelerini inceleyelim, personelinin sertifikalı olup olmadığını soruşturalım. Bazı firmalar bazı yöneticilerle anlaşıp gerçekte hiçbir şey yapmadan belge verebiliyormuş, dikkatli olalım.

5. Yönetmelik gereği, asansörü monte edenden ya da onun yetkili servisinden “acil durumlarda kurtarma çalışması eğitimi” alalım. Talimatın, kurtarma çalışması yapacak olanların kolaylıkla görülebileceği bir yere asılmasını isteyelim.

6. Herhangi bir deprem, yangın durumunda asansörün kullanımı konusunda önceden bilgilenelim.

7. Yolcu asansöründe yük taşımayalım, taşıtmayalım.

8. Çocukların asansörü tek başına kullanmamamasını sağlayalım.

9. Nasılsa kimse görmüyor zihniyetiyle asansöre zarar verilmesini engelleyelim.

10. Özellikle yabancı binalarda riski azaltmanın bir yolu da, birkaç kat için asansörü kullanmamaktır; merdivenleri kullanalım.

Ayrıca

1. İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun pratikte işlev kazanması gerektiğini benimseyelim. Toplum olarak bu konuda duyarlı olalım. Bugün bir binanın yapımındaki işçi öldüğünde acıyı, ihmali, rantı, yanlışı, eksiği, sorumluluğu kendimizen uzak görmeyelim. Hem insan olarak sorumluyuz, hem de aynı inşaat firmasının yaptığı bir başka binada, bir saatliğine de olsa, bizim sevdiklerimiz de bulunabilir ve çalıştıkları aynı asansör firmasının asansörünü kullanabilir; bunu unutmayalım.

2. İlgili kamu kurumlarından periyodik kontroller, denetlemeler talep edelim. Doğru politikaları destekleyelim, yanlışları eleştirelim.

3. Çalışma alanı içinde asansör de olan; TMMO’nun, sendikaların, üniversitelerin; sivil toplum kuruluşlarının uyarılarına kulak verelim. Onları destekleyelim.

4. Ev alırken inşaat firmalarının mazisini araştıralım, ne kadar temiz ve güvenilir? İnsanların can ve mal güvenliğine saygılı, dürüst çalışan deneyimli inşaat firmalarını tercih edelim. “Maketten” ev alırken sadece vaatlere ve görsel albeniye kapılmayalım.

Asansör kazalarında yöneticilerin sorumluluğu nedir?

Ankara’daki apartman ve site yöneticilerini uyarıyoruz:

• Yönetici, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere, ayda 1 kez bakımını ve yılda 1 kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan sorumludur.

• Yönetici, bakım yapan firmanın yazılı uyarısına rağmen risk taşıyan asansörün bakımını yaptırmazsa, herhangi bir asansör kazasında hukuki ve idari açıdan % 100 sorumludur. Yani, bir kazanın olması durumunda ilk hesap sorulacak kişi yöneticidir.

• Gerekli ve geçerli belgeleri olmayan ehliyetsiz kişi ve firmalara yaptırılan bakımlarda tüm sorumluluk yöneticinindir. Herhangi bir kaza ile başlayan hukuki süreç, para ve hapis cezası ile sonuçlanabilir.

• Yönetici, asansör ile ilgili herhangi bir tehlikeli durumu asansörü monte eden ya da onun yetkili servisine iletmeli; itfaiye çağrılmalı, müdahele edilene kadar gerekli güvenlik tedbirlerini almalıdır.

Sonuç

• Ülkemizde asansörler günde 50 milyondan fazla yolcu taşıyor.

• Avrupa’da ölümlü asansör kazalarının % 70‘i Türkiye’de oluyor.

• Türkiye’de yılda ortalama 200 asansör kazası oluyor ve % 20’si ölümle sonuçlanıyor.

• Türkiye’de 20 bin asansör incelenmiş; sadece % 16’sı kullanılabilir çıkmış...

Asansördeki süreyi kalp çarpıntıları ile geçirmek, asansörden çıkınca unutmakla can güvenliği sağlanamaz. Kendi oturduğumuz binada, kendi işyerimizde duyarlı ve sorumlu hareket etmeden olmaz. Yanlış yapanı uyarmadan, ilgili kamu kurumlarını haberdar etmeden olmaz. Sosyal ağlarda sadece asansör esprileri paylaşmakla olmaz. Asansörde sevişme videoları seyretmekle olmaz...

Yarın haber kanallarında 2 saniyeliğine bizim de adımız geçsin istemiyorsak “asansör güvenliği” konusunda ciddi olalım; ne kadar ciddi, bilgili, bilinçli ve duyarlı olduğumuzu ilgili kurumlara, firmalara gösterelim. Sorumluluk önce bizim.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.