Bu sayfayı paylaş

Ankara’da, Ağustos’ta peyzaj işleriAğustos’ta yapacağınız peyzaj çalışmaları ile bahçeniz güzelliğini koruyabilir.

Ankara’da yazın kalan günlerinin tadını çıkarmak için Ağustos bahçeleri son şans. Eğer ilkbahar ve yazın ilk aylarında yaptığınız işlerle yetinmezseniz; biraz emekle bahçenizin, terasınızın ya da balkonunuzun keyfini sürmeye devam edebilirsiniz.

Hem sıcak yaz günlerinde mola verdiğimiz serin ve hoş ortamın güzelliğini devam ettirmek, hem de bahçemizi sonbahar ve kışa hazırlamak için neler yapmalıyız, Tasarım İnşaat Peyzaj Genel Müdürü ve Peyzaj Mimarı Zuhal Güzel’e sorduk. Bahar aylarındaki kadar çok olmasa da, Ağustos’ta da bahçelerimizde biraz işimiz olduğunu öğrendik. Zuhal Güzel’den aldığımız bilgileri sizin için özetledik:

Ağustos’ta Ankara’da bahçe bakımı ve peyzaj

Ağustos ayı, gelecek sonbahar ve kış ayları öncesinde küçük birtakım işleri yapma zamanıdır. Şimdi yapacaklarınız gelecek aylar için yararlı olacaktır. Siz tatildeyken bahçeniz, bitkileriniz bakımsız kaldıysa Ağustos bakımını ihmal etmeyin.

• Öncelikle gelecek yıl bahçenizde yapmak istediklerinizi planlayın.

• Çalıları, çit bitkilerini biraz budayın.

• Bitkilerin kurumuş kısımlarını; hastalıklı, kırılmış, ölmüş dallarını kesin. Otsu bitkilerin ve ağaçların dipleri dahil, bahçenizi tırmıkla temizleyin. Hastalıklı ve çürümüş yaprakları, meyveleri, fideleri bahçeden uzaklaştırın. Böylece hem bahçeniz güzelliğini korur, hem de mantar ve böcek yayılmasını engellersiniz.

• Böceklere ortam hazırlayan, hastalık yayan; çimi ve çiçekleri gölgede bırakan; onların suyuna, besinine ortak olan yabani otları temizleyin. Unutmayın, yabani ot kotrolü için Ağustos ayı çok önemlidir. Yabani otlar sıcak havalarda artan sulama ile hızlı büyür ve tohum üretme aşamasına gelirler. Tohum aşamasına gelmeden söküp atmazsanız; gelecek birkaç yıl boyunca tekrar tekrar çimlenirler.

• Aşırı sıcaklarda çimleri birden kısaltmayın. Çok kısaltmadan, üstlerinden aşama aşama biçin. Her gün düzenli sulayın ve temizleyin.

• Çim ve çiçekli bitkilerin düzenli olarak sulamasına devam edin. Sulamayı sabah erken ya da akşam yapın.

• Ağaçları ve çalıları da sulayarak kış öncesinde köklerinin büyümesini sağlayın.Ağustos’ta bahçe balkon çiçekleri ve bakımı

Ankara’da, yerini sevdiğinde iyi yetişen çiçeklerden;

• Rozet, ortanca Ağustos ayı sonuna kadar,

• Horoz ibiği Eylül ayı ortalarına kadar,

• Zinya, gazanya, kedi tırnağı, vapur dumanı, petunya, ateş çiçeği, begonya, cam güzeli Ekim ayı sonuna kadar,

• Kadife, karanfil Kasım ayı ortasına kadar,

• Sardunya Aralık ayına kadar,

• Sanvitalia kar yağana kadar çiçekli kalabilir.

Çiçekli bitkilerin solan çiçeklerini, yeni tomurcuklar vermesi için kopartın.

Tohumluk için ayırdığınız çiçeklere iyi bakın, olgunlaşan çiçek tohumlarını toplayın.

Gül gibi kalıcı bitkilere, yeni sürgün olmaması için artık besin vermeyin.

Ay sonuna doğru gül çeliklerini dikin.

Kasımpatılara arada bir sıvı besin verin.

Hercai menekşe, aslanağzı, karanfil, hüsnüyusuf, menekşe tohumlarını ekin.

Zambak, sümbül, şakayık soğanlarını ay sonu gibi dikin.Tasarım İnşaat Peyzaj, Ankara

Eğer evinizin, sitenizin bahçesinin peyzaj proje ve uygulamalarında bir profesyonelle çalışmak isterseniz, “Ankara’ya özel” peyzaj çalışmalarıyla tanınan Peyzaj Mimarı Zuhal Güzel’i arayabilirsiniz. 23 yıllık deneyimiyle sizin için de en doğru, en sağlıklı ve estetik çözümleri üretecektir.

Konfüçyüs’ün bir sözü ile bitirelim yazımızı: “Tanrım bana kitap dolu bir ev, çiçek dolu bir bahçe ver!” Bahçe, balkon, teras ya da birkaç saksı da olsa, çiçeklerle güzelleşen mutlu hayatlar diliyoruz sizlere.


Tasarım İnşaat Peyzaj - Tel: +90 312 473 01 88

Arabul Ankara / Tasarım Peyzaj

Web Sitesi

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.