Bu sayfayı paylaş

Ankara Çayı ile sulanan bahçeler imha ediliyorASKİ, Ankara Çayı ile sulanan sebze bahçelerine operasyon yapıyor.

ASKİ Genel Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, Ankara Çayı ve kanalizasyon hatlarından kaçak çekilen borularla sulanan sebze bahçelerini imha ediyor. Bahçelerini mikroplu sularla sulayarak halkın sağlığını tehlikeye atan çiftçilerin bahçelerindeki tüm sebzeleri yok ediyor.

ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da denetimlerin artırıldığını söyledi. Tahiroğlu, atık sularla sulanarak üretildiği saptanan sebzelerin imha edildiğini belirtti ve mikroplu kanalizasyon sularıyla sulanan sebzelerde bulunan koli basili ve koliform bakterinin, başta ishal olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu vurgulayarak insan yaşamını hiçe sayarak bile bile mikroplu sularla üreticilik yapan çiftçilerin ürünlerini satmalarına izin verilmediğini kaydetti.

Ankaralılar, sebzeleri sirkeli suda bekletin.

Tahiroğlu, çiftçilerin kurallara uygun, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde ürün yetiştirmeleri gerektiğini belirtti ve vatandaşları, özellikle çiğ olarak yenen sebze ve meyveleri iyice yıkamaları, sebzeleri musluk suyunda ve sirkeli suda yarım saat bekletmeleri konusunda uyardı.

Ankara’da denetimler sürüyor.

ASKİ ekiplerince Ankara genelinde yürütülen denetimlerde, Ankara Çayı’ndan ve ASKİ’nin atık su hatlarından kaçak olarak sulanan birçok tarla saptandı. Bu tarlalardaki sulama tertibatı ve pompalara el koyulup yetiştirilen sebzeler tarlalardan sökülerek imha ediliyor.

ASKİ’den yapılan açıklamada, Ankara’da sebze yetiştirilen Sincan, Etimesgut, Mamak, Polatlı gibi ilçelerde denetimlerin aralıksız ve yoğun olarak sürdürüldüğü belirtildi.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.