Bu sayfayı paylaş

Ankara Çamur Balığı ile tanışınAnayurdu Ankara olan balığımızı tanıyalım.

Dünyada Angora Loach olarak bilinen, bilimsel adı Nemacheilus angorae olan Ankara Çamur Balığı’nın anayurdu Ankara’dır.

Adını Ankara’dan alan, “sazansılardan” bu tatlı su balığımız Ankara ve İç Anadolu çevresindeki küçük göller ile akarsuların çamurlu, kumlu ve sazlık zeminlerinde yayılış gösterir. Ayrıca Türkiye’den götürüldüğü Ürdün, İsrail, Lübnan, Suriye, İran, Gürcistan gibi çevre ülkelerde de yaşar. Yeryüzündeki mazisinin milyonlarca yıla dayanır. Anayurdu Dicle - Fırat havzası olan ve yine Nemacheilidae ailesinden Turcinoemacheilus cinsi balığımıza benzer.

Ankara Çamur Balığı

Balığımız göl zemininden emdiği çamurlardan kurtçuk, solucan, böcek, larva vb. seçerek beslenir; yani çamurdan beslenir. Adında “çamur” sözcüğünün de olma nedeni budur. Sözcük yeterince estetik olmasa da, aslında balığımız doğanın dengesinin korunmasına önemli katkılar sağlar. Ankara Çamur Balığının zeminden beslenmesi sularımızın geleceği için önem taşır. Endüstriyel ve kentsel atıklarla göl ve akarsularımızın kirlilik oranı arttığında Ankara Çamur Balığı da etkilenir. Mutajenik etkiye sahip atık maddelerce kirlenen sularımızdaki bilimsel araştırmalarda Ankara Çamur Balığındaki etkilenme oranları ölçülür. Balıktaki değişimler saptanarak sudaki kirlenme oranı saptanır.

Ankara Çamur Balığı 8,5 cm’ye kadar büyüyebilir. Dişleri çamuru filtrelemek için kalbur vazifesi görür. Çok dayanıklıdır; sığ suların yüksek ısısına dayanabilir, kirli sularda yaşayabilir, oksijenin yetersiz olduğu koşullara dayanabilir. Dere kıyılarını, yoğun bitki örtüsüne sahip çamurlu gölleri sever. Küçük göllerde ve su birikintilerde bile yaşayabilir. Kolay ve çok ürer. Mayıs - Haziran gibi yumurtlar ve yapışkan yumurtalarını göl ya da akarsu kıyılarının kumluk, sazlık, çalılık kısımlarına bırakır.

Zahmetsiz, kaprissiz, mütevazı balığımız, “Ankara / Angora” adını bilim tarihine geçiren Ankara keçisi, Ankara tavşanı, Ankara armudu, Ankara çiğdemi, Ankara sevgi çiçeği gibi değerli bizim için. Doğadaki diğer tüm canlılar gibi önemli. Ticari amaçla avlanmasa, kolay ve çok ürese, zor koşullara dayanım gücü fazla olsa da “kimyasal kirlilik, kuraklık, baraj inşaatı” gibi olumsuz etkenler Ankara Çamur Balığının geleceğini tehdit ediyor. Balığımız için alarm düzeyi -şimdilik- kırmızı olmasa da, geleceğe dair umutlarımız çok güçlü değil maalesef.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.