Bu sayfayı paylaş

Ankara Bahçelerinde Şubat, Mart BakımıŞubat ve Mart ayları Ankara bahçelerini bahara hazırlama zamanı. Gelin neler yapacağımıza birlikte bakalım.

Kültürümüzdeki inanışa göre ilk cemrenin düşmesine az kaldı. 15 Şubattan sonra kış etkisini yitirecek. Baharın müjdecisi olan ilk cemre 20 Şubat’ta havaya; yedişer gün arayla suya ve toprağa düşecek. Hava, su ve toprak ısınacak. Son cemreyle birlikte ilk kır çiçekleri açmaya başlayacak. Yine de tedbirli olmak lazım; malum “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” Nisan bile risklidir, “Kork aprelin beşinden, öküzü ayırır eşinden.” dememiş mi atalarımız.


Şubat’la birlikte bahçe işleri de başlar. Bahçeniz yoksa balkonlar, pencere önleri, saksılar ne güne duruyor? Evi, balkonu canlandırma, hayatı renklendirme zamanı şimdi!

Cahit Sıtkı Tarancı “Bahar Geliyor” şiirinde ne güzel anlatır bu heyecanı, bu coşkuyu:

“Damlardaki kar, saçaklardaki buz

kanı kaynayan suya dar geliyor.

Haberin var mı? Oluklardan

akan su sesinde bahar geliyor.”

Şubat ayında Ankara’da bahçe bakımıAnkara’da son yağan karın kalkmasıyla birlikte topraktaki soğanlı-yumrulu bitkiler; lale, sümbül, nergis vb. kendisini göstermeye başladı bile.

• Şubatın son günleri ağaç dikmek için uygun günler. Nemli toprakta dikilen fidanlar çabuk canlanır. Kalem aşısı da bu ay yapılır. Eğer don tehlikesi varsa bu işleri mart ayında yapmak uygun olur. Ankara’da Çayyolu ve Yenimahalle’deki seralardan fidan alabilirsiniz.

• Ağaçların, çalıların, süs ağaçlarının, sarmaşık güllerinin budamasını tomurcuklanmadan önce yapmalısınız.

• Ağaçların ilaçlanması için de uygun günler. Gerekli aletleri ve tarım ilaçlarını Ankara’daki yapı marketlerden, çiçekçilerden, hırdavatçılardan alabilirsiniz.

• Çiçek tarhlarını yüzeyden tırmıklayarak kuru yaprak ve yosunlardan, yabani bitkilerden temizleyin.

• İlkbahar yağmurlarından önce gübreleme yapın.

• Sebze dikmeyi düşünüyorsanız işiniz çok; soğan, sarmısak ve birçok sebze tohumunun ekim ayı.

• Bahçenizde seramsı korunaklı bir bölüm varsa petunya, menekşe, aslanağzı tohumlarını çiçek yastıklarına ekebilirsiniz; yoksa biraz daha bekleyin.

• Balkonları da bahara hazırlamak gerek. Bunun için saksılarınızın toprağını dökün, saksınızı iyice yıkayıp kurutun ve taze toprak koyun. Böylece çiçeklerinizin canlanmasını sağlayabilirsiniz. Artık baharda Ankara’da yağmurlu havalar uzun sürüyor. Camla kapatılmış balkonlar nemli kalabilir, gündüzleri birer saat havalandırmanızda yarar var.Mart ayında Ankara’da bahçe bakımı

• Sarmaşık gülleri, gül, çit bitkileri ve çiçeklenecek tüm ağaçları budanmak ve form vermek için son fırsat.

• Ağaç, çalımsı bitki, tırmanıcı bitki dikmek ve ağaçların yerini değiştirmek için de son günler.

• Yabani otları temizlemeye devam.

• Toprağı belleme, ilaçlama, gübreleme yapın.

• Martta ilkbahar gübrelemesi yapılarak çimler güçlendirilir. Çimlere zarar vermeden tırmıkla havalandırın, ölü yaprakları temizleyin, ilaçlayın. Kışın sararmış olan renkleri yeşerecek, canlanacaktır.

• Varsa havuzları onarıp temizleyin.

• Bahçe duvarı, çitleri, parmaklıkları, yürüyüş yollarını da elden geçirmek gerek.

• Yeni çiçekler, saksılar, toprak, ilaç ve gübre almayı düşünüyorsanız Ankara’daki yapı marketlerde, Ulus halinde, semt pazarlarında, seralarda bulabilirsiniz.


Ankara için size bir önerimiz var!

Apartmanlarımızın, sitemizin, villamızın çevresinin yeşillendirilmesini, çiçeklendirilmesini, ağaçlandırılmasını neden belediyelerden bekliyoruz? Belediyeler çoğu zaman parklarla sınırlı çalışmakta. Oysaki semtimizin çevresinde, sokaklarında boş toprak alanlar var.

• Hazır elimize tırmığı çapayı almışken neden buraları da temizlemiyoruz?

• Elimizde tohum, fide ya da fidan varken neden bir kısmını da buralara ekmiyoruz ya da dikmiyoruz?

• Budama, biraz ilaçlama, biraz gübreleme yapmıyoruz?

Sabah işe giderken bu yollardan biz geçiyoruz, çocuklarımız buralarda zaman geçiriyor. Daha estetik, daha temiz ve bakımlı bir Ankara’yı bizzat kendimiz yaratabiliriz. Ve bu kültürü çocuklarımıza aktarabiliriz.

Çünkü ağaçlar hayatımız, ağaçlar geleceğimiz...

Ağaç dikmeyi gelecek kuşakların garantisi gören Çinliler “Fidan dikmek için en iyi zaman, yirmi yıl önceydi. Sonraki en iyi zaman ise şimdi.” der ve ekler, “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler.” Vietnamlılar ağaç dikene mihnet duymayı öğütler, “Meyveyi yerken ağacını diken insanı düşün!”Ağaç aşktır, “Kalbinizde yeşil bir ağaç bulundurun; belki şarkı söyleyen bir kuş gelir konar.” (Çin Atasözü) Ağaç ilgidir, sevgidir, özendir, emektir; “Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.” (Türk atasözü) “Ormana nasıl haykırırsan öyle karşılık verir.” (Fin atasözü) Ağaç hayattır... “Yaş kesen baş keser.” (Türk atasözü)

Ya çiçekler… Yahya Kemal Beyatlı “Bahçelerden Uzak” şiirinde,

“İstemem artık ışık, rayiha, renk alemini,

Koklamam yosma karanfille, güzel yasemini.

Beni bir lahza müsait bulamaz idlale,

Ne beyaz bakire zambak, ne ateşten lale.

Beklemem fecrini leylaklar açan nisanın,

Özlemem vaktini dağ dağ kızaran erguvanın.

Her sabah başka bahar olsa da ben uslandım,

Uğramam bahçelerin semtine gülden yandım.” dese de aslında ne aşktan vazgeçer, ne sevgiliden. Çünkü ne güzelden vazgeçilir, ne güzellikten...


Güzellikten kaçılamaz ki. Güzel renkten, güzel kokudan kaçılamaz. Haydi bu yaz bahçeleri, balkonları, iki saksıcık da olsa pencere önlerini, sokaklardaki her uygun alanı ve bir avuç toprağı güzelliklerle bezeyelim. Ağaç dikelim, çiçekler ekelim. Ağaçlar, çiçekler ve gelen baharla birlikte biz de canlanalım, renklenelim.

Ağaçların bu kuru dallarda ne güzel çiçekler açacak, mis kokulu meyveler salınacak. Bahçelerde kuşlar ötecek, çiçeklere kelebekler konacak. Birlikte biz de yeniden doğalım bu bahar, ne dersiniz...


Zuhal Güzel / Peyzaj Mimarı

Tasarım Peyzaj Ltd. Şti. /Genel Müdür

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.