Bu sayfayı paylaş

Ankara bahçelerinde bahar hazırlığıBahçenizi bahara hazırlamak için neler yapmalısınız?

Mevsimler dönüşse de artık, Ankara iklimi yazın yine de güzeldir. İnsanı rahatsız etmeyen kuru, nemsiz bir havası vardır. Roma döneminde bile yazı geçirmek için İstanbul’dan Ankara’ya gelirmiş imparatorlar. Ankara’da yaşayanlar da yazları Seyranbağları, Kavaklıdere, Çankaya, Keçiören’deki bağ evlerine göçerlermiş. Dere kenarlarında ya da Dikmen, Ahlatlıbel’deki ağaçların altında ferahlarlarmış. Çiğdem tepesine çıkarlarmış Mart’ta tepeyi sapsarı kılan çiğdemleri görmeye. Geriye yeşil bir şey kalmasa da Ankara’da, hâlâ bahçede ya da balkonda keyifli bahar-yaz ayları geçirmek mümkün. Haydi o güzel aylara hazırlanalım...

Bu hafta sonu Ankara’da hava güzel; Cumartesi ve Pazar günleri hava güneşli ve 18, 20 derece civarında olacak. Bahçeyle ilgilenmek için güzel günler. Üstelik Pazartesi’den itibaren birkaç gün yağmur bekleniyor ki bu da bahçenizde istediğiniz düzenlemeyi yaptıktan sonra iyi bir rötuş anlamına gelebilir.

Bu yıl için aklınızda ne var? Yeni bir düzenleme düşünüyorsanız tüm planlarınızı önceden yapın. Taslak çizimler, alınacak fidanlar, çiçekler, tohumlar... Kullanılacak aletler, ekipmanların bakımı, eksik malzemenin tamamlanması...Ankara iklimine uygun bitki seçin

• Planlama yaparken Ankara iklimine uygun; kurağa, sıcağa, soğuğa ve kışın dona dayanıklı olan; çok su istemeyen bitkileri tercih edin. Çok su harcayacağınız çim alanları ve büyük havuzları tercih etmemeye çalışın; malum suyumuzu dikkatli kullanmalıyız.

• Budama için son günler. Ağaç / çalı türüne göre budama zamanı, yöntemi farklıdır. Bahçenizdeki ağaçların / çalıların türü ile ilgili araştırmayı yapıp önceden bilgilenin ya da bir profesyonelden yardım alın. İlaçlama gereken ağaçlarınız varsa ilaçlayın.

• Bahar temizliği şart. Budadığınız dalları, sonbahardan kalan kurumuş / çürümüş otları, yaprakları toplayın; toprağı temizleyin. Eski yıllardan kalma zayıf, sağlıksız çimleri, çiçekleri ve yabani otları kökleyin, ölü köklerden kurtulun; böylece olası bitki hastalıklarından, zararlılarından kurtulma şansınızı da artırın.

• Soğanlı bitkileriniz varsa boy vermiştir, onların da çevresini temizleyip ferahlatın.

• Toprağı belleyip havalandırın. Bu işi yaparken yüzeye yakın köklere, yeni sürgünlere zarar vermeyin. Toprağınızın besin durumu yeterince zengin değilse temizledikten sonra toprağın ve bitkilerinizin ihtiyacına göre, doğru gübre ile gübreleyin. Sonbaharda kış için gübre serptiyseniz eğer, bahçeniz kışı temiz geçirdiyse sorun yok; bahçeyi yalnızca tırmıklayın. Haftaya yağacak yağmurdan sonra, toprak kurumaya başladığında tekrar tırmıklayarak düzeltin.

• Önceden yaptığınız planlamaya göre çiçek / sebze tarhlarının yerini iyi belirleyin. Fidelerin / tohumların yerlerini iyi değerlendirin. Ağaç gölgesinde kalıyor mu, çok su / güneş / rüzgar isteyen bitkilerle az su / güneş / rüzgar isteyenler yan yana mı? Bitkiler birbiriyle ve toprağın türüyle uyumlu mu? Ankara iklimine uygun mu?

• Fide dikimi, tohum ekimi bitince ilk sulamayı yapın. Bunu için gün ortasını seçmeyin.

• Kış soğuğundan korumak için içeriye aldığınız saksılar varsa, tekrar yerlerine yerleştirmeden önce gerekli temizlik ve tazelemeyi yapın. Bitkiyi çıkarın, saksıyı çok iyi yıkayın. Kökleri zedelemeden, yeni / taze toprakla tekrar saksısına yerleştirin.

• Havuzunuz varsa ve büyükse bakımı için profesyonellerle çalışmak en iyisi. Temizlemek, pompa, filtre tesisatlarını kontrol etmek, klorlamak gerekecek. Sulama sisteminiz varsa onu da elden geçirin.

Eskiden Ankara’da hemen her mahallede, 3-4 katlı binaların ya da tek katlı gecekonduların bahçelerinde meyve ağaçları olurdu. Mahallenin çocukları çağla, erik, kayısı, elma, armu, dut, iğde, vişne, kiraz, ayva, ceviz ağaçlarının dallarından inmezdi. Üzüm dalından yenirdi. Şimdi de çocuklarımıza o şansı versek... Bu bahar her apartmanın bahçesine bir de meyve ağacı diksek... Eski günler geri gelir mi dersiniz?...


Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.