Bu sayfayı paylaş

Ankara, alternatif rock ve metalde ülkenin en üretken şehriBu üretkenliğin en önemli isimlerinden Prodüktör Erkan Tatoğlu ile röportajımız.

Ankara’nın en önemli ve “kıdemli” stüdyosu Midas’ın Kulaklığı’dır kuşkusuz. Ürettiği pek çok iş, müzik piyasasına kazandırdığı birçok sanatçı ve grup ile tanınır. Adı Ankara ile bire bir örtüşen Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları Tunalı Hilmi ile özdeşleşti uzun süre ve artık yeni adresinde. Biz de “Başak Sokak 50-A”ya gittik; MK2 Yapımcılık ve Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları’nın sahibi, prodüktör Erkan Tatoğlu ile bir röportaj yaptık.

Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları


Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları'nın kuruluş hikayesini anlatır mısınız? Bildiğimiz kadarıyla ilk stüdyonuz Ankara alternatif ve underground müzik piyasası için adeta efsane sayılan "Zoo Müzik"ti...

Evet, Zoo Müzik ilk kurduğum stüdyoydu ve bir dönem için efsaneydi gerçekten… Midas’ın Kulaklığı da o ruhun devamıdır… Birtakım fikir ve prensip ayrılıkları nedeniyle Zoo Müzik’i o dönemdeki ortağıma bırakarak yoluma devam etme kararı aldım ve Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları’nın kuruluş hikayesi başladı.

Midas’ın Kulaklığı’nın ilk adresi Tunus Caddesi 65 numaraydı. Orada yaklaşık 1 yıl kadar varlığımızı sürdürdük, daha sonra Tunalı Hilmi Caddesi 107 numaradaki, 10 yıl boyunca pek çok prodüksiyona imza attığımız mekanımıza taşındık. Yapım şirketimiz olan MK2 Yapımcılık’ı da bu adreste kurduk. Şirketi birlikte kurduğum 2 ortağım daha sonra İstanbul’a yerleştiler; biz Ankara’dan vazgeçemedik, vazgeçmeye de pek niyetimiz yok. Zaten stüdyomuzun çok sevilen ve ilginç bulunan ismi de Ankara sevgimizle bağlantılıdır. Eşimle birlikte Ankara vurgusu yapan bir isim arayışındaydık; Ankara, Gordion, Midas, Gordios derken, “Midas’ın kulakları” çağrışımıyla ‘Midas’ın Kulaklığı” ismi çıktı ortaya.


Tunalı’daki mekanımız fiziksel olarak yetersiz gelmeye başlayınca da, yeni bir yer arayışına girdik ve büyük bir tesadüf eseri; ilk karşılaştığımızda harap halde kocaman bir ayakkabı imalathanesi olan ve şu an Midas’ın Kulaklığı’nın çok büyük ihtimalle kalıcı adresi olan Başak Sokak 50-A’da bulduk kendimizi. Tamamen harabe vaziyette olan bu mekanı, hem profesyonel projelendirmeyle, hem de yakın dostlarımızın fiziksel/ruhsal emeği ve desteğiyle hayallerimizdeki stüdyoya dönüştürdük. Ankara’da dostluk ruhu bu aşamada da devreye girdi yani…

Sanırım artık buradan taşınmayız, ben buradan emekli olurum:) İnanılmaz sessiz ve müthiş bir akustiği var. Aslında bir yandan da tam bir mastering stüdyosu… Mastering nedir diye sormayın olur mu? Sıkca sorulan ve cevaplamaktan bir hayli yorulduğumuz bir konu, o yüzden affınıza sığınarak, baştan Google’a havale ediyorum.


Ankara bence bağımsız ve kaygısız müziğin de başkenti

Alternatif/rock piyasasında şu an çok iyi yerlerde olan birçok grup, stüdyonuzda kaydedilen demolarla Istanbul'a adım attı. Hatta pek çok albüm de sizin stüdyonuzda kaydedildi. Ankara bu anlamda hâlâ hareketli mi, yeni grupları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Raslantı mıdır bilmem, ama bir sürü yarışma kazanan grup, demolarını bizim stüdyomuzda kaydetti. Evet, Ankara hâlâ aynı… Ankara alternatif, rock ve metalde ülkenin en üretken şehri bence. İstanbullular hemen celallenmesin, oradaki bir sürü grup da aslında Ankara kökenli. Sayabilirim, ama uzun sürer… Ankara bence bağımsız ve kaygısız müziğin de başkenti. Buradaki amatör gruplardaki ruh benzersiz. Sürekli demolar ve Ep’ler (mini albüm) üretiyorlar. Bambaşka tınılar duyuyoruz. Her şeye rağmen pek çok konser yapılıyor. Gayet yolunda her şey….


Stüdyonuzda hemen her müzik türüne ait kayıt yapılabiliyor mu, odaklandığınız bir tür var mı?

Reggae, death metal, black metal, karaoke, seslendirme, alaturka, pop… aklınıza ne geliyorsa kaydediyoruz; tür ayrımı yapmıyoruz. Ancak prodüktör olarak ben rock, metal, elektronik ve modern pop işlerde yer alıyorum.


Sadece profesyonellere açık bir stüdyo değilsiniz anladığımız kadarıyla, sadece eğlence ya da anı olması için de gelip şarkı kaydedebiliyor muyuz?

Aynen öyle… Hatta gelip karaoke yapabiliyorsunuz; hemen kaydedip, mixleyip teslim ediyoruz. Sonra sevgilinize, dedenize, teyzenize hediye ediyorsunuz:)) Çokça yaptığımız bir iş, millet epey eğleniyor karaoke işlerle.


Teknoloji her alanda olduğu gibi, müzik dünyasında da çok önemli bir role sahip. Üretimlerinizde teknoloji desteği alıyor musunuz, teknolojinizi ne derece güncel tutabiliyorsunuz?

Teknoloji desteği tabii ki alıyoruz, işlerimizi gayet kolaylaştırıyor. Takıntılı bir şekilde yeni ürün kovalıyor değilim; ama takip ediyorum, detaylı araştırıyorum. Piyasaya hakim olan yazılımların eksikleri var, eleştiriyorum; ama mecburen kullanıyorum da. Şu an için yazılım ve donanım anlamında oldukça iyi bir kuruluma sahibiz, uzun süre işimi görür:)


Midas'ın Kulaklığı'nda albüm ve demo kayıtları dışında neler yapılıyor?

Video işleri de yapıyoruz. Klipler, tanıtım filmleri, reklam filmleri, jingle’lar, belgesel müzikleri. Ara sıra konser tonmeisterlığı yapıyorum, açık hava konserleri en sevdiğim işlerden diyebilirim.


Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları’nda reggae, death metal, black metal, rock, karaoke, seslendirme, alaturka, pop kayıtları; klipler, tanıtım filmleri, reklam filmleri, jingle’lar, belgesel müzikleri yapılıyor. Müzik festivalleri, konser organizasyonları düzenleniyor. Amatörlerden profesyonellere, müzik dünyasından reklam dünyasına pek çok iş üretiliyor. Bir şekilde kesişiyorsa yolunuz bu alanlarla, Midas'ın Kulaklığı Stüdyoları artık Başak Sokak 50-A’da.


Detaylar ve iletişim bilgileri için: Midas’ın Kulaklığı Stüdyoları

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.