Bu sayfayı paylaş

Anıttepe Sokakları“Bütün sokaklarım sana doğru” der bir şarkısında Bülent Ortaçgil. Anıttepe’de sokaklar Gençlik Caddesi ve Akdeniz Caddesi’ne çıkar. Anıtkabir’in kapıları da bu caddelere açılır. Sokak adları Ata’dır, Ordular’dır, İlk’tir, Hedef’tir, İleri’dir Anıttepe’de.

Anıtkabir’in ışığı aydınlatır Anıttepe sokaklarını.

Ankara’nın en sakin, en huzurlu, en güzel semtlerindendir Anıttepe. Oldukça yoğun olan Tandoğan, Maltepe, Demirtepe ve Kızılay ile komşuluğu Anıttepe’nin sakinliğini bozmaz.

Huzurun kaynağı semt sakinleridir. Anıttepe’yi de korurlar, huzuru da. Koruyup kolladıkları semt esnafı ile birlikte oluşturdukları sükunet ve asalet, Anıtkabir’e saygı duruşudur.

Anıtkabir, her 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta, 13 Ekim’de, 29 Ekim’de, 10 Kasım’da Anıttepe sokaklarına taşar. Büyür, çoğalır sokaklar. Marşlar, şarkılar, sloganlar çınlatır elli yıllık ağaçların gölgesindeki sakin yolları. Camlardan, balkonlardan alkışlarla eşlik eder Anıttepeliler.

Bu özel günlerde semtteki küçük lokantalar, pastaneler, büfeler ağırlar konukları. Anıtkabir’e gelen her yaştan genç, Gençlik Caddesi’ndeki Damla Pastanesi, Profesör Kokoreççi, Germeç, Düveroğlu, Çayda Çıra ya da diğer butik, mütevazı, ucuz ve konuksever mekanlarda dinlenirler. Kılıç Market’ten, Kazan Çiftliğinden alışveriş yaparlar. Anıtkabir’e götürülen çiçekler caddedeki çiçekçilerden alınmıştır çoğunlukla.

Ulusal bayramlarda gerçek bayram yaşanır Gençlik Caddesi’nde, Akdeniz Caddesi’nde, Anıt Park’ta. Seyyar satıcılar da buradadır, sanatçılar da. Bayrak, rozet, flama, tişört, köfte, macun satanlar; şarkı söyleyenler, dans edenler mutluluklarını, umutlarını taşırlar Anıttepe’ye. Semtle, esnafla kaynaşır; Anıttepe ile bütünleşirler. Her bayramda yenilenir, tazelenir, “gençleşir” Anıttepe cadde ve sokakları.

Anıttepe sokakları, caddeleri parklara çıkar. İlk Sokak, Müjde Sokak, Kırağı Sokak, Bitiştiren Sokak, Döngel Sokak, Savaş Sokak, Özveren, Neyzen Tevfik, 84. Cadde, Gençlik Caddesi, Akdeniz Caddesi M. Fevzi Çakmak Caddesi küçüklü büyüklü birçok parkla yeşillenir. Parklar semt sakinleri kadar kuşların, kedilerin, köpeklerin de yaşam alanlarıdır Anıttepe’de. Hayvanlar için Anıttepe’nin belirli noktalarında su ve yiyecek bulunur daima.

Anıttepe sokakları sakindir. Büyük bir gücü barındıran bir sakinlik içinde döner hayat. Bu gücün kaynağı bilgidir, bilinçtir, deneyimdir, sevgidir, sanattır. Tokgözlülüktür, paylaşımdır, naifliktir. Umuttur, kararlılıktır.

Anıttepe sokakları aydınlıktır. “İleri”ye doğru uzanır hep...

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.