Bu sayfayı paylaş

Akıllı kapı kilitleri güvenlik ve konfor sunuyor.Teknoloji, kapı güvenliği konusunda yeni çözümler üretmeye devam ediyor. Dünyada akıllı kilit sistemlerinde gelinen noktada neler var bir bakalım.

Dünyada akıllı kilit sistemleri

Bu sektörde birçok marka var. Bu markaların uygulamaları akıllı cep telefonlarına indirilerek akıllı kilit sistemleri kontrol edilebiliyor. Sistemler zaman kontrollü çalışabiliyor, enerji tasarrufu moduna geçebiliyor ya da akıllı ev otomasyon sistemine bağlanabiliyor.

Akıllı telefonlarla çalışan ve gerçek zamanlı uyarılar gönderen akıllı kilitler, eve erişim konusunda tam kontrol sağlayabiliyor. Uygulama aracılığı ile aileye, arkadaşlara, konuklara da erişim izni verilebiliyor. Kayıtlara erişimle kilidi en son kimin açtığı, kapadığı görülebiliyor. Sistemde zaman kontrollü erişim de mümkün.

Eve kimin, ne zaman girip çıktığı gerçek zamanlı (yazı ya da görsel içerikli) bildirimlerle öğrenilebiliyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara bluetooth ile bağlanarak çalışan akıllı kilit, dünyanın herhangi bir yerindeki evsahibine bildirim gönderebiliyor. Dünyanın herhangi bir yerinden kapı kilidini açıp kapatmak da mümkün.

Dijital anahtar ile, telefon olmasa da kapı açılıp kapanabiliyor. Bazı sistemler, bazı akıllı telefon modellerinde dijital anahtarsız da çalışıyor. Kişi kapıya doğru yürüdüğünde kilit üzerindeki yakınlık sensörleri kişiyi tanıyor; kişi kilit üzerindeki tuşa parmağını dokunarak kilidi açıyor. Akıllı kilit firmaları genellikle 4 elektronik, 2 de yedek mekanik anahtar veriyor. Anahtarlar kaybedildiğinde ya da çaldırıldığında firmanın çağrı merkezi üzerinden kilitlenebiliyor.

Giyilebilir teknolojilerle kapıları da kontrol etmek mümkün. Örneğin kol saati ile kapı kontrol edibilir, evdeki tüm kilitler yönetilebilir. Akıllı kapı zilleri de akıllı telefonlarla çalışır. Kapı zili çaldığında telefona uyarı gelir; evsahibi ziyaretçiyi görebilir, konuşabilir.

Görüldüğü gibi, akıllı kilit sistemleri hem güvenlik hem de konfor açısından yeni olanaklar sunmakta. Sabah evden çıktıktan sonra “Acaba kapıyı kilitlemiş miydim?” diye kaygılanmak yok. Akşam kapının önüne gelindiğinde anahtarlık arama derdi yok. Çocuk anahtarlarını kaybettiğinde ebeveyn işten gelene kadar kapıda beklemez. Yardımcı evden kaçta çıktı bilinir.

Güvenlik ve konforda seçenek sınırsız. Evden çıkarken “güle güle” yazısıyla uğurlayan, kapıya gelindiğinde “hoşgeldin” yazısıyla karşılayan akıllı kilitler de mevcut; kapının altındaki bariyeri devreye sokarak çifte güvenlik sağlayan da.

Anlattığımız tüm özellikleri taşıyan kilit henüz ülkemizde ve dolayısıyla Ankara’da bulunmasa da, apartman giriş kapıları için akıllı kilit satan ve montajını yapan başarılı firmalar mevcut.

Apartman giriş kapıları ve akıllı kilit sistemleri için Arabul Ankara üyesi Altınkaya Çelik Kapı'yı arayabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.