Bu sayfayı paylaş

Ahmet Telli ve “Renkler / İmgeler / Sözcükler”Resimde, heykelde Ahmet Telli... Nurol Sanat’ta.

Ahmet Telli, Ankara için ne değerli... Türkçe için, şiir için, insan için, gelecek için...

I

Kumrular sokağı hüzzamdı bir zaman

Kale’ye rast vaktinde çıkılırdı

Gariptir, Sezenlerdeki hanende

Çekip gitti Sargut’tan bir ay önce

II

Posta caddesi, Taşhan, Karpiç ve diğerleri

Ama artık meyhaneler kalmadı Ankara’da

Belki bundandı Cemal Süreya’nın Kızılay’da

Huzursuz bir zürafa gibi dolaşması

Sanat sınır tanımaz. Şiir kalıplarda, resim sadece duvarda durmaz. Sözcükler renge, şiirler heykele dönüşür. İmgeler boyut kazanır, düşünceler yola koyulur.

2002’den bu yana Ankaralı sanatseverlerle resmi, heykeli, müziği, dostluğu paylaşan Nurol Sanat Galerisinde sıra dışı bir etkinlik var. Ahmet Telli’nin 70. doğum günü, küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı sanatsal bir şölene dönüşecek. Ahmet Telli’nin şiirlerini plastik sanatların diliyle yorumlayan 62 ressam ve heykeltraşın yapıtları sergilenecek. Sergi açılışında Ahmet Telli şiirlerini okuyacak, kitaplarını imzalayacak. (Nurol Sanat Galerisinin fiziksel koşulları nedeniyle bu sergide ve listede yer alamayan yapıtlar, ileride düzenlenecek üç sergi ile Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca bir de kitap yayımlanacak.)

Davetiyede yer alan Ahmet Telli büstü, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü mezunu olan, Ankara’da birçok heykeli sergilenen ve atölyesi de Ankara’da bulunan değerli heykeltraş Metin Yurdanur’a ait. Sergide yapıtları yer alacak diğer sanatçılarımız ise Reyhan Abacıoğlu, Tijen Ademoğlu, Mehmet Alagöz, Habip Aydoğdu, Mehmet Aydoğdu, Bengü Bahar, Monad Balkan, Sema Barlas, Ziya Buyuk, Zahit Büyükişleyen, Tülay Özler Çelikel, Ersan Çetin, Füsun Demiral, Mehmet Ali Doğan, Devrim Erbil, Barış Eren, Şükrü Ertürk, Sami Gedik, Zafer Gençaydın, Mehmet Arslan Güven, Ekrem Kadak, Nihat Kahraman, Fevzi Karakoç, Bedri Karayağmurlar, Hayati Misman, Muzaffer Oruçoğlu, Doğan Örs, Hatice Öz, Aykut Öz, Hasan Pekmezci, Hasip Pektaş, Cengiz Savaş, Zeki Serbest, Hüseyin Şahbudak, Yunus Tonkuş ve Hüseyin Yıldırım. Ellerine, yüreklerine sağlık.

Ahmet Telli için ne yapsak az, ne söylesek yetersiz. Onurlu ve direngen bir yaşam, evrensel bir bakış, Türkçenin zenginliği şiirler, geleceğe taşınacak imgeler.

Ankara sanatla güzel, sanatçılarla anlamlı ve değerli. Düşünenler, söyleyenler, üretenler, yazanlar, çizenler “renkler, imgeler, sözcükler” bu kentte. Ankara daha ne ister ki...

Sonra yürümeliyiz seninle

Sokaklara caddelere çıkmalıyız

Belki bir aşktır bu kentin

Belleğini geri getirecek olan

Nurol Sanat Galerisi adres: Gelincik Sok. No. 2/2 Güvenevler Çankaya Ankara

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.