Bu sayfayı paylaş

23 Nisan kutlu olsun!23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Ankara için özel bir anlamı var…

23 Nisan 1920, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Ankara’nın gururudur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı

İstanbul’un işgal edilmiş, İngiliz işgal kuvvetleri 18 Mart 1920’de Meclis-i Mebusan’daki Heyet-i Temsiliye milletvekillerini tutuklamış ve sürgüne göndermişti. Bu tutuklamalardan sonra Meclis-i Mebusan kapanmıştı.

Atatürk bir bildiri yayınlayarak Heyet-i Temsiliye’yi temsilen, meclisi 23 Nisan’da Ankara’da toplanmaya çağırdı. 23 Nisan 1920’de Meclis açıldı.

Anadolu ve Müdafa-yı Hukuk Cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan Meclis, Ankara’ya gelebilen 115 milletvekili ile açıldı. Aynı gün yapılan ilk toplantıda meclisin adı Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak ilan edildi.

Meclis Başkanı “Bu yüksek meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah’ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek Büyük millet meclisini açıyorum.” diyerek ilk toplantıyı açtı.

O yıllarda Ankara haraptı. Ağırlıklı sof ticaretine, dericiliğe, hububata dayalı ekonomisi zayıflamıştı. Kıtlık ve kuraklık yıllarından, yangınlardan geriye acıdan başka bir şey kalmamıştı. Yıllar süren savaşlarda Ankara çok şehit vermiş, nüfusu azalmıştı. Yine de son Türk Devletini kuracak güce sahip kentti Ankara.

Ankaralılar Atatürk’ü de, Ankara’ya gelen milletvekillerini de bağrına bastı. Son kuruşuna kadar tüm varlığını ulusal mücadele için verdi. Ulusal egemenliğin meşalesini yaktı.

Birinci TBMM binası

İlk meclis binası 1915’te İttihat ve Terakki Cemiyeti Kulüp binası olarak yapılan yapıydı. Ulus’taki bu tek katlı bina, 18 Ekim 1924’te 2. TBMM açılana dek Meclis binası olarak kullanıldı. Artık Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaretinizi bekliyor.


Atatürk’ten çocuklara armağan

Atatürk, 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. İlk kutlama Atatürk’ün himayesinde gerçekleştirilmiştir. Atatürk arabasını çocuklara tahsis etmiş, Cumhurbaşkanlığı bandosu konser vermiş. İlerleyen yıllarda ilgi artmış; 1929’dan itibaren, 23-30 Nisan haftası “Çocuk Haftası” olarak kutlanmaya başlamış; çocuk balosu da Atatürk tarafından himaye edilmiş. Atatürk, 1933’ten hitaben 23 Nisan sabahı çocukları makamında kabul edip onlarla sohbet etmeye başlamış. O yıl bayramda Andımız çocuklar tarafından ilk kez okunmuş.

23 Nisan Çocuk Bayramı TRT’nin de çalışmalarıyla uluslararası boyutlara taşınmış. 1981’de bayramın adı “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak belirlenmiş.

Atatürk ulusun geleceği olarak gördüğü çocuklara her zaman önem vermiş; çağdaş eğitimin ışığıyla aydınlanmalarını istemiştir. Yaşamı boyunca, bilim ve sanatın yol göstericiliğinde ilerleyecek nesiller için çalışmış; düzenlemeler yapmıştır.

Daima ileriye yürüyecek nesiller umudumuzdur. 23 Nisan 1920’de bağımsızlık meşalesini Ankara’da yakan irade, bu çocukların zihninde yanmaya devam ediyor. 23 Nisan salt etkinliklerle sınırlı bir bayram değildir bizler için. Ulusal egemenliğin vazgeçilmez olduğunun idrakidir. Gelecek nesillere güvendir. Bağımsızlığa, aydınlanmaya, ilerlemeye atılan adımlardır. Minicik adımları büyük bir maratona dönüştürme inancı ve gayretimizdir.


23 Nisan hepimize kutlu olsun…

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.