Bu sayfayı paylaş

1934 yapımı “Türkiye’nin Kalbi Ankara” ÇSM’de gösterilecek.Cumhuriyetimizin 10. yılında Atatürk’ün isteği üzerine SSCB’ne ısmarlanan 81 yıllık belgesel gösterimde.

TMMOB Şehir Planlamacıları Odası Ankara Şubesi, 1934 yapımı siyah beyaz “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeselini 16 Kasım 2015’te saat 18.30’da Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) Yaşar Kemal Toplantı Salonunda gösterecek. Aynı akşam “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi” de açılacak. Kaçırmayın.

Türkiye’nin Kalbi Ankara

1933’te Cumhuriyetimizin 10. yılında Atatürk’ün isteği üzerine SSCB’ne ısmarlanan ve yapımı 1934’te tamamlanan belgeselin yönetmeni Sergey Yutkeviç’tir. Ham hali 134 dakika olan filmin kurgusu Moskova’da yapılmıştır ve kurgu sonrası süresi 56 dakikaya inmiştir.

Belgeseli Sovyet heyetinin Türkiye’ye gelişi ile başlar. İzmir ve İstanbul’da karşılanan heyet Ankara’ya gelirken, Anadolu’nun bir köyünden de Kurtuluş Savaşında savaşmış bir gazi de Ankara’ya gelmek için yola çıkmıştır. Filmde “Anadolu’nun bir köyünden Ankara’ya, Türkiye’nin kalbine gitti yaşlı gerilla. Cumhuriyetin 10. yıl bayramına, Ankara’ya.” yazısı ile vurgulanır Anadolu’daki bayram heyecanı.

10. yıl kutlamaları, 10. Yıl Marşı ve 10. Yıl Nutku

Hipodrom’da Cumhuriyet’imizin 10. yıl kutlamaları yapılacaktır. Birçok ülkeden yabancı temsilciler de gelmiştir. Atatürk, yanındaki heyet ile birlikte TBBM’den çıkar tören yerine gelir. Yabancı heyetler ve halk coşkuyla karşılar. Fonda bando ekibinin marşları duyulur. Törende kara, deniz, hava kuvvetleriyle Türk ordusu yer alır. Atlı birlikler, bando, gaziler, kız ve erkek izciler de vardır törende. Kağnısı ile köylüler de vardır, dönemin otomobilleri de. Fonda seymen ezgisiyle Ankara’nın zeybekleri oynar; erkeği, kadını ve çocuğuyla.

Filmde 10. yılını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti, geçmiş ile kıyaslanır yer yer. Ankara’dan görüntüler verilir. İp eğiren kadınlar, çobanlar; develer, eşekler ve keçi sürüleri görüntülenir. Britannica’dan Ankara maddesi okunur, İstiklal Marşı çalınır, Ankaralı kadınlar zeybek oynar.

Hipodrom’daki törende Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutkunu verirken Türkiye Cumhuriyeti’nin 10 yılda gerçekleştirdiği eserlerden görüntüler verilir. Fabrikalar, okullar, hastaneler, bakanlıklar, elçilikler ve diğer yapılar gösterilir.

10. Yıl Marşı çalınır fonda. “Çıktık açık alınla, on yılda her savaştan / On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan”

“Türk Milleti!” diye başlamıştır konuşmasına Atatürk. “Kurtuluş Savaşına başladığımızın 15. yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.

Kutlu olsun!” diye devam etmiştir. “Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.” demiş; “Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur.” diyerek halkına inancını vurgulamıştır. Kendinden emin, vakur ve azimlidir. Halkıyla, haykıyla birlikte gerçekleştirdiği eserleriyle ve Cumhuriyetle gurur duyan bir büyük liderdir...

Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye ve Sovyetler Birliği’nin dayanışmasının vurgulandığı film, Sovyet heyetinin Türkiye’den ayrılması, halkın uğurlaması ile biter. Anadolu’daki köyünden çıkıp gelen gazi mutlu, umutlu ve gururludur...

Not: Belgesel gösterimi ile aynı akşam, saat 20.00’de “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi” de açılacak. Serginin ayrıntılarını “Ankara’nın İzleri: Kent Belleği Sergisi” ÇSM’de başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.