Bu sayfayı paylaş

BAŞKENTLİOsmanlı’dan Cumhuriyet’e Ankara’da Sokak ve İnsan.

Atılım Üniversitesi, Kadriye Zaim Kütüphanesi bilgi portalı Ankara Dijital Kent Arşivi (ADKA) çalışmaları kapsamında düzenlenen, “Başkentli: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ankara’da Sokak ve İnsan” sergisi, 16 Ocak 2017’de, saat 14:00’te açılacak. Sergiyi 27 Ocak’a kadar Kadriye Zaim Kütüphanesinde görebilirsiniz.

Araştırmacı Nezih Başgelen koleksiyonu ile Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) arşivinden derlenen fotoğraflarla hazırlanan; küratörlüğünü Murat Akar’ın yaptığı bu sergide, genellikle kale görünümleri, kentsel gelişimi ve kamu yapılarının fotoğrafları ile tanınmış olan Ankara’da “gündelik yaşam içindeki Ankaralı”ya dikkat çekiliyor. Ankara sokaklarında dolaşan, etrafına bakınan, fotoğrafçıya poz veren, malını satmaya çalışan; kısacası günlük olağan yaşamını sürdüren Başkentli, fotoğraflar ve kartpostallar ile yansıtılıyor.

Kadriye Zaim Kütüphanesi, Ankara Dijital Kent Arşivi

Atılım Üniversitesi bünyesinde kurulan Kadriye Zaim Kütüphanesindeki Ankara Dijital Kent Arşivi, kaynakları dijital ortama aktararak halkın kullanımına ücretsiz sunuyor. Yıllardır Ankara tarihi ve kültürü ile ilgili dergi, gazete, kitap, fotoğraf, kartpostal, rapor, makale, belge, bilgi vb. bir araya toplayan kurum, Ankara arşivine 1000’den fazla doküman kazandırmış bulunuyor.

Ankara belleği dijital ortamda

Ankara belleğini dijital ortamda koruyan tek kütüphane olan Kadriye Zaim Kütüphanesi, Ankara ile igili çalışma yapan gazetecilere, sinemacılara, sanatçılara, öğrencilere, akademisyenlere; kısacası tüm araştırmacılara ve Ankara meraklılarına, sevdalılarına kaynak sunuyor.

Ankara arşivi yapan başka kurumlar ve kişiler de olmakla birlikte, Ankara belleğini elektronik ortama aktaran tek üniversite olarak Atılım Üniversitesi, Ankara tarihi / Ankara kültür tarihi / Ankara belleği için önemli çalışmalar yürütüyor. Öğrencilerin Ankara ile ilgili çalışmaları ile başlayan süreç bugün zengin bir dijital arşive dönüşmüş durumda.

Ankara Kulübü Derneği ile ortak çalışarak Seymenler Belgeseli’ni hazırlayan Kadriye Zaim Kütüphanesi sergi salonunda daha önce,

• Kütüphanede “Sicil Mimari Bellek Ankara 1930-1980” Sergisi

• Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ile Kütüphanede “İnsan ve Portre Atölyesi” Fotoğraf Sergisi

• Bir Ankara Sergisi de açılmıştı.

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi iletişim

Adres: Kızılcaşar Mahallesi, İncek, Gölbaşı

Telefon: 0312 586 84 60 - 66- 63 - 65

Çalışma saatleri: Kütüphanenin Ankara Dijital Kent Arşivi bölümü hafta içi 09:00-17:30 açık, hafta sonu ise kapalı.

Bu sayfayı paylaş

Siz de Arabul Ankara'da Yerinizi Alın!

En uygun bütçe ile en etkili tanıtımı yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırın.