Bize Ulaşın: +90 (312) 442 37 32
Bizi Takip Edin:
Bu sayfayı paylaş

Atatürk Bulvarı'nda Yeni ÖnlemlerAnkara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, vergisini ödeyen esnafın işlerini baltalayan seyyar satıcılardan, dilenci ve değnekçilere kadar birçok konuda yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Zabıtası Ankaralıların huzur ve güvenliğini tehdit eden kronikleşmiş sorunların kalıcı olarak ortadan kaldırılması için harekete geçerken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın "Bereket ve Huzur" vizyonunu ilke edindiklerini söyledi. Bu vizyon kapsamında Ulus Atatürk Heykeli’nden başlayan ve Çankaya Köşkü'ne kadar uzanan Atatürk Bulvarı ve bağlı caddeler tüm seyyar satıcı, dilenci ve değnekçilerden kalıcı olarak temizlenecek.

Her 100 Metrede Bir Zabıta


Kentin kalbi niteliğinde olan Ulus, Sıhhiye, Kızılay ve Çankaya güzergahında yer alan Atatürk Bulvarı ile İzmir, Sakarya, Meşrutiyet ve Tunalı Hilmi Caddelerini içine alan bölgede Zabıta ekiplerinin hem sayısı artırılacak hem de kontroller sıklaştırılacak. Başkent'e yakışmayan seyyar satıcı, dilenci ve değnekçi uygulamalarına kesin ve sürekli bir şekilde son verileceğinin altını çizen Koç, şu bilgileri verdi:

“Başkent’e yakışmayan işporta tezgahlarını, dilencileri, değnekçileri bu bölgeden uzaklaştırmak düşüncesindeyiz. Bu bizim vergisini veren, dükkan kirasını ödeyen esnafa olan bir borcumuz. Çünkü aynı ürünü vergi vermeden son derece sağlıksız koşullarda, egzoz dumanları içinde satan kişiyle, vergisini ödeyen hijyen kurallarına uygun satış yapan esnafımızı aynı kefeye koyamayız. Gerekirse 7/24 esasına göre bu noktalarda her 100 metrede bir personel görevlendirilecek.”

“Çay Şeker Parasına Otopark Kiralanmış”Otopark ihalelerinin uzun süreliğine ve gerçek değerlerinin çok altında kiraya verildiğini vurgulayan Koç, otoparklar konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu:

“Ticari otoparkların ruhsatlarını da Zabıta Daire Başkanlığı olarak biz veriyoruz. Otoparkların 20-25 yıl gibi uzun vadeli ve bir alt yükleniciye devrini önleyecek bir mekanizma olmaksızın kiralanmış olması bizi hukuki anlamda bir handikap içerisine sokuyor. Sözleşme 1-2 yıl ya da bilemediniz belediye başkanının görev süresi kadar 5 yıllık olur. Bu işe başladığımızda gördüm ki aylık 400 bin lira kazanan bir otopark, belediyeye 20 bin lira kira ödeyemez. Bunu kabul eden bir belediye Ankaralının hakkını yediriyor demektir. Belediyemiz, İdare Mahkemelerinde bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma içinde. Lehimize kararlar alıyoruz. Otoparkları başkasına kiralamak yerine Belediyemizin kendisi BELTAŞ aracılığıyla ANPARK uygulaması kapsamında bunları çalıştıracak. Mutlaka hak yerini bulacak, Ankaralı hak ettiği hizmete kavuşacak. O otoparkları hem Ankaralılara hem de o otoparkların gelirlerini belediyemize kazandıracağız.”

Reklam Totemi Dikmek Zorlaşacakİşletmelerin büyüklükleriyle orantısız, olumsuz hava şartlarında da vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden reklam totemleriyle ilgili çalışma başlattıklarını da açıklayan Koç, “Devasa totemlerden Havaalanı, Konya, Eskişehir Yolu ile Turan Güneş, Kanuni Sultan Süleyman ve İncek Bulvarlarını reklam totemlerinden temizledik. İstanbul Yolu'nda ise çalışmalar devam ediyor. Uygun olmayan totemlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Bu sayfayı paylaş